Dlaczego koty potrzebują tauryny?

Tauryna  to aminokwas, który nie wchodzi w skład białek. Tauryna produkowana w organizmie kota to tzw. tauryna endogenna. Jej synteza u kota przebiega wolniej niż u innych ssaków i dlatego nie pokrywa ona w pełni zapotrzebowania na ten aminokwas. Dodatkowo w takich sytuacjach jak: ciąża, laktacja, intensywny wzrost, starzenie się, wysiłek fizyczny, choroba zapotrzebowanie na ten związek dodatkowo wzrasta. W związku z powyższym konieczne jest dostarczenie  tzw. tauryny egzogennej wraz z pożywieniem.

 

W organizmie pełni ona szereg istotnych funkcji:

 • reguluje ciśnienie osmotyczne w komórkach
 • bierze udział w przekazywaniu impulsów w układzie nerwowym
 • jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym komórki przed uszkodzeniem
 • jest niezbędna do prawidłowej pracy mięśnia sercowego
 • bierze udział w prawidłowym rozwoju mózgu, siatkówki oka
 • uczestniczy w tworzeniu kwasów żółciowych w wątrobie
 • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego

Niedobór tauryny może prowadzić do:

 • chorób układu krążenia, przede wszystkim kardiomiopatii rozstrzeniowej. Rozwija się ona głównie u kotów starszych (8-10 lat). Objawy tej choroby to m.in. osłabienie, utrata apetytu, duszność, obniżenie temperatury ciała, czasem wymioty, kaszel
 • zwyrodnienia siatkówki oka, co może skutkować ślepotą
 • spadku poziomu leukocytów i obniżenia odporności
 • stłuszczenia wątroby
 • zaburzeń w rozrodzie m.in. problemów z zapłodnieniem, mniej liczne mioty, poronienia
 • kocięta, których matki cierpiały na niedobór tauryny mają słabe przyrosty masy ciała, problemy neurologiczne, słabsze tylne kończyny, może wystąpić wodogłowie

Produkcja tauryny w organizmie kota pokrywa zapotrzebowanie na ten aminokwas zaledwie w kilkunastu procentach, dlatego bardzo ważne jest dostarczenie jej do organizmu z zewnątrz wraz z przyjmowanym przez zwierzę pokarmem. U dorosłego kota dzienne zapotrzebowanie na taurynę wynosi ok. 2000 mg.

 

Tauryna w największych ilościach znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego:

 • mięso indyka 200 mg/100g
 • mięso drobiowe 34 mg/100g
 • mięso wołowe 49 mg/100g
 • ostrygi 396 mg/100g
 • łosoś atlantycki 130 mg/100g
 • wątróbka wołowa 69 mg/100g, wieprzowa 89 mg/100g, drobiowa 110 mg/100g
 • tuszka mysia 700 mg/100g

Podane ilości dotyczą produktów surowych. Mięso poddane gotowaniu traci około 75% zawartości tauryny.

 

W przypadku podejrzenia niedoboru tauryny lekarz weterynarii zleci oznaczenie jej stężenia w surowicy krwi. W przypadku gdy jej stężenie jest poniżej normy  należy podawać kotu produkty mięsne bogate w taurynę lub suplementy diety ją zawierające, a  ich dawkę ustali lekarz weterynarii.

Kontrolne badanie krwi zaleca się wykonać po 4-6 tygodniach od rozpoczęcia leczenia.

 

Bibliografia:

Życie weterynaryjne „Biologiczna rola tauryny u ssaków” Gustaw Kulasek, Michał Jank, Ewa Sawosz

Vet Personel „Kot wegetarianin- czy to możliwe?” Magdalena Bujnik

Praktyka Kliniczna- koty Marian C .Horzinek, Vera Schmidt, Hans Lutz

 

 

 

Beata Kałasznikow

Lekarz weterynarii

 

slide0001_image001

 

Beata Kałasznikow – lekarz weterynarii. Ukończyła Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,  Wydział Medycyny Weterynaryjnej w 2008 roku.  Obecnie w trakcie studiów podyplomowych “Choroby psów i kotów ” na SGGW w Warszawie. Praktykuje od 7 lat, a od 4 lat jest współwłaścicielką Przychodni Weterynaryjnej FUTRZAK w Wejherowie.

Zalecane produkty Casti:

Pokarm dla rybek

Mieszanka paszowa pełnoporcjowa w postaci płatków dla większości ryb akwariowych. Skomponowana na bazie mączki rybnej , wzbogacona witaminami. Przeznaczona do codziennego karmienia. Doskonale dobrana receptura i odpowiednio zbilansowane składniki pochodzenia naturalnego, zapewniają wzrost i dobrą kondycję ryb.

CASTI Pokarm dla małych papug

CASTI Pokarm dla małych papug to pełnoporcjowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Najwyższej jakości ziarna zbóż zostały wzbogacone mieszanką wyselekcjonowanych nasion. Cenne nienasycone kwasy omega 3+6 zawarte w siemieniu lnianym wspomagają serce, układ trawienny oraz wpływają korzystnie na wygląd papużek. Pokarm stanowi źródło wszelkich niezbędnych wartości odżywczych oraz naturalnych witamin i minerałów.

 

 

CASTI Pokarm dla dużych papug

Pełnoporcjowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Wyjątkowa mieszanka nasion z komponentami, które są źródłem witamin, aminokwasów i minerałów. Fasola mungo zawiera cenne białko, którego aminokwasy wpływają na tworzenie się piór i ich zdrowy wygląd. Smaczne orzechy arachidowe zostały starannie wyselekcjonowane i idealnie uzupełniają potrzeby żywieniowe ptaków.

 

 

CASTI Pełnoporcjowa karma dla chomików

Smaczna pełnoporcjowa karma CASTI dla chomików to mieszanka najwyższej jakości zbóż i nasion, które są  podstawowymi składnikami diety gryzoni. Zawarte w mieszance białko oraz aminokwasy, witaminy i minerały zapewniają prawidłowy rozwój, korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu i wygląd zwierząt. Karma CASTI idealnie sprawdzi się jako podstawa zbilansowanej diety.

Skład: pszenica, jęczmień, owies, granulat, kukurydza, groch, słonecznik, chrupki kukurydziane.

CASTI Pełnoporcjowa karma dla królików

Smaczna pełnoporcjowa karma CASTI dla królików to mieszanka najwyższej jakości zbóż i warzyw. W swoim zróżnicowanym składzie zawiera m.in. suszoną marchew, źródło witamin i karotenu, która korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i wygląd zwierząt. Karma CASTI w naturalny sposób wspomaga procesy trawienne  oraz dostarcza niezbędne dla zdrowia królików  składniki żywieniowe min. aminokwasy, witaminy i minerały.

Skład: pszenica, owies, granulat, kukurydza, bobik, groch, chrupki kukurydziane, marchew suszona.