Porady

 

Ruch to zdrowie również dla zwierząt!

Ruch to zdrowie! Czy ktoś ma wątpliwości? Spacer i związana z nim aktywność to nie tylko warunek prawidłowego funkcjonowania całego organizmu zwierząt, ale także jedna z podstawowych rozrywek psa w ciągu dnia. Nasze psy, które często zostawiamy w domu na kilka lub kilkanaście godzin tylko czekają na hasło „Idziemy na spacer!”. W dzisiejszych zabieganych czasach ciężko znaleźć czas na wszystkie obowiązki, nie zaniedbujemy jednak naszych czworonożnych przyjaciół. Zbyt mała ilość spacerów może odbić się negatywnie na ich zdrowiu i psychice. 

 

Spacer zbawienny dla zdrowia psa

 

Regularne spacery przede wszystkim zapobiegają nadwadze zwierząt, która jest coraz powszechniejsza, a z nią związany jest cały szereg różnorodnych chorób.  Nadmiar kilogramów obciąża stawy, prowadzi do ich uszkodzeń i zmian zwyrodnieniowych. Towarzyszy temu ból i stres psa. Otyłość powoduje również problemy z układem krążenia – serce ulega otłuszczeniu, pracuje mniej wydajnie. Ruch i związany z tym spadek masy ciała stymuluje serce do optymalnej pracy, reguluje tętno i ciśnienie krwi. Usprawnia przepływ krwi przez tkanki, zmniejsza obrzęki i zastoje. Dzięki temu nas pies będzie się po prostu lepiej czuł.

 

Spacer wpływa pozytywnie nie tylko na fizyczną kondycje psa, ale także na ich psychikę. Pozwala mu rozładować energię, dzięki temu pies będzie spokojniejszy w domu (co wiąże się z kolei z mniejszymi zniszczeniami). Podczas spacerów psy kontaktują się z innymi czworonogami, a dzięki temu ich socjalizacja przebiega sprawniej. Uczą się hierarchii w stadzie i właściwej reakcji na bodźce zewnętrzne. Jeśli dołączymy do spaceru jeszcze zabawę, zaspokoimy większość potrzeb psa.

 

Jak często wyprowadzać psa na spacer?

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale oczywiście im częściej tym lepiej. Specjaliści często wskazują minimum 3 razy dziennie. Uchronimy wtedy psa także przed chorobami pęcherza związanymi z przetrzymywaniem moczu (takimi jak kamica).

 

Coraz popularniejsze jest bieganie z psem – i dobrze! Pomaga utrzymać prawidłową kondycję zarówno właścicieli jak i psów. Zanim jednak zaangażujemy naszego czworonożnego przyjaciela we wspólne treningi upewnijmy się, że jest to aktywność wskazana dla niego. Pies nie może być za młody, ponieważ kształci się jeszcze wtedy u niego układ ruchu. Oprócz wieku powinniśmy wziąć jeszcze pod uwagę wielkość psa a także (a może przede wszystkim) jego schorzenia. Porozmawiajmy o naszym pomyśle z weterynarzem przy najbliższej wizycie. A jeśli nie ma przeciwwskazań to do dzieła.

 

Pies senior na spacerze

 

Istnieje błędne przekonanie, że dla starszych psów powinniśmy ograniczać ilość spacerów. Tymczasem jednak to właśnie brak ruchu może spowodować zmniejszanie się tkanki mięśniowej i spadek aktywności psów seniorów. Podeszły wiek psa nie stanowi przeciwwskazania do ruchu i spacerów, a wręcz przeciwnie, może być zbawienny! Przy wielu schorzeniach ortopedycznych spacery stanowią często najważniejszy element leczenia. Poprawiają ruchomość stawów i usprawniają przepływ krwi przez mięśnie. Zachowanie aktywności fizycznej psów seniorów jest często warunkiem ich prawidłowego funkcjonowania. Oczywiście pamiętajmy, aby dostosować długość i intensywność spacerów do indywidualnych uwarunkowań i kondycji psa. Warto obserwować wnikliwie zachowanie psa i zmniejszyć dystans spacerów, jeśli zaczynają mu sprawiać wyraźne trudności. 

 

Jaki spacer będzie sprawiał Twojemu psu największą radość?

 

Atrakcyjny spacer dla psa to taki, gdzie dużo się dzieje. Psy uwielbiają węszyć. Dzięki temu poznają nowe osoby, inne zwierzęta, zapamiętują miejsca lub odczytują informacje zakodowane w zapachach. Węszenie angażuje całego psa i pobudza jego aktywność psychiczną, a każdy nowy bodziec wpływa na rozwój mózgu. Jest to ważne zwłaszcza dla rozwoju młodego psa, nie mniej jednak dorosły pies też ma podobne potrzeby. Nie ograniczajmy zatem spacerów do wciąż tych samych asfaltowych alejek w pobliskim parku. Dajmy psu możliwość poznania świata i zabierajmy go w całkiem nowe dla niego miejsca. Jeśli jest taka możliwość poluzujmy trochę smycz lub użyjmy smyczy z długą linką i pozwólmy psu odkrywać – w końcu spacer to jego czas. Psy będą szczęśliwe i wdzięczne!

 

Jak można jeszcze umilić psu spacer?

 

Zabierzmy ze sobą ulubione zabawki psa i smakołyki. Smakołyki można wykorzystać do motywowania lub nagradzania psa kiedy wykona prawidłowo polecenie. Użyjmy ulubionych zabawek do aportowania lub zabawy w chowanego. Rodzaj zabawy należy dostosować do możliwości, wielkości, kondycji zwierzaka a także do celów jakie chcemy przy okazji osiągnąć:

  • zabawa w aportowanie – uczy współpracy
  • zabawa związana z gryzieniem, żuciem – pomaga pozbyć się napięcia i relaksuje
  • tropienie – poprawia koncentrację
  • skoki przez przeszkody (agility) – pomaga zachować kondycję, rozwija inteligencję.

Obserwujmy psa i zwróćmy uwagę co sprawia mu największą radość.

 

Na spacery nie zapominajmy wziąć ze sobą wody dla psa. Oczywiście zawsze sprzątamy po naszym zwierzaku. Życzymy mnóstwo zapału do kreatywnych spacerów z ukochanym psem!

 

Zespół Casti

Zalecane produkty Casti: